Как да разбереш, че е време да раздвижиш нещата?
Кога е правилният момент за ремонт? Ами, зависи! Ако ти капе вода от тавана или се спъваш в подутия паркет, значи вече е късно да се чудиш. Но ако просто ти е писнало да гледаш едни и същи мухлясали тапети или шкафове, дето се разпадат от само себе си – може би е време да действаш, преди нещата да станат по-зле. За по-сложни случаи, можеш и да се обърнеш към професионалисти, ако например на мястото е имало пожар.
Сигнали, че ремонтът не търпи отлагане!
- Плесен и влага по стените. Ако вече имаш повече гъбички вкъщи, отколкото в гората, значи нещата са зле. Това не е само грозно, а и опасно за здравето. Отлагането само ще усложни нещата – влагата си пробива път навсякъде и може да съсипе стени, мебели и дори електрическата инсталация.
- Старите мебели вече не стават за нищо. Ако шкафовете ти скърцат като призраци през нощта и вратите падат при всяко отваряне, няма смисъл да чакаш още. Да не говорим за старите дивани, дето вече имат повече дупки от сирене. В такива случаи извозване на стари мебели може да е част от плана, защото понякога е по-добре да се отървеш от боклуците и да започнеш на чисто.
- Електрическата инсталация е на години. Ако още ползваш бушони от миналия век и всяка вечер става светлинно шоу, когато включиш печката, значи работата е сериозна. Рискът от късо съединение и пожар си е съвсем реален, така че не се прави, че проблемът не съществува.
- Подът изглежда като след земетресение. Скърцащият паркет или нацепеният теракот са ясни знаци, че краят му е дошъл. Ако не направиш нещо навреме, скоро може да се окаже, че ще се разхождаш по бетон.
Как да се подготвиш за ремонта, без да станеш луд?
- Реши кое е най-належащо. Не се хвърляй на всичко наведнъж, освен ако не си милионер. Започни с най-големите проблеми – влага, електричество, подове. Луксозните неща като дизайнерски тапети може да почакат.
- Разчисти преди ремонта. Няма смисъл да пазиш стари боклуци, докато сменяш дограмата. Ако домът ти е затрупан с непотребни вещи, помисли за изпразване на апартаменти и къщи. По-добре да направиш място за новото, отколкото да ремонтираш върху хаоса.
- Планирай разходите. Ремонтът винаги струва повече, отколкото си мислиш. Добави поне 20% отгоре за непредвидени неща, защото винаги ще изскочи нещо, което не си очаквал.
- Избери подходящото време. Ако планираш къртене и шум, избягвай студените месеци – не искаш да стоиш на течение със счупени прозорци. Лятото е по-добър вариант, но тогава майсторите са заети, така че не оставяй всичко за последния момент.
- Не се хвърляй на най-евтините материали. Това, което е евтино сега, ще ти излезе солено после. Евтината боя пада, тънките плочки се чупят, а бюджетните дограми не изолират. Избери нещо средно между „разоряване“ и „боклук“.
Най-честите въпроси и отговори
Как да разбера дали ми трябва основен или козметичен ремонт?
Ако стените падат и водопроводът ти прави номера, значи си за основен ремонт. Ако просто искаш нещо по-свежо, нова боя и малко декорации ще свършат работа.
Колко време отнема един ремонт?
Зависи от мащаба. Козметичните неща могат да се оправят за седмица-две, но ако къртиш, сменяш инсталации и подове, може да отнеме месеци.
Как да избегна измами с майстори?
Не вярвай на евтини оферти без договор. Провери отзиви, питай познати, не плащай всичко авансово.
Трябва ли да изнасям мебелите преди ремонта?
Зависи какво правиш. Ако боядисваш – може да покриеш нещата. Ако къртиш и лепиш плочки – по-добре всичко да изчезне, за да не се унищожи.
Какво да направя с боклука след ремонта?
Ако не искаш да се разправяш със сметищата, най-добре е да използваш услуга като извозване на отпадъци. Така няма да трупаш чували с боклуци пред входа. Има много фирми за почистване, които предлагат извозване на боклуци и почистване на всякакви бъркотии, като някои дори предлагат почистване след покойници!
