Кои боклуци са най-важните за махане веднага след водното бедствие?
Какво трябва да извозите първо след наводнение? След като водата се оттегли, оставя след себе си купища гадости – кал, гниещи мебели, мухлясали вещи и какви ли не боклуци. Ако не се разчисти навреме, влагата ще си свърши работата и ще превърне всичко в развъдник на зарази. Не чакай, а действай!
Спешно извозване на най-опасните боклуци след наводнение
- Пропити с вода мебели и матраци. Няма смисъл да се мъчиш да ги сушиш – ако са били под вода, мухълът вече работи. Тапицериите и пяната задържат влагата, а вътре в тях започват да растат гадости. Ако мирише лошо, значи е време да ги махаш.
- Подут паркет, ламинат и мокети. Дървото и MDF материалите пият вода като гъби. Ако вече са започнали да се раздуват или разпадат, няма спасение – трябва да ги извозиш възможно най-бързо, преди да заразят въздуха с плесен.
- Повредена електроника и уреди. Ако техниката е киснала във вода, почти няма шанс да заработи отново. Дори и да изглежда суха отвън, вътре влагата вече е направила късо. Старите телевизори, перални и хладилници трябва да отидат на правилното място за изхвърляне.
- Мухлясали дрехи, книги и меки предмети. Ако не си ги изсушил веднага на слънце, можеш да забравиш за тях. Влажните книги и платове започват да миришат зловещо и стават перфектен дом за спори на плесен. Извозвай ги, за да не се разпространи заразата в цялото жилище.
Подготовка за извозване на водонапитите боклуци
- Сортирай важните неща. Онова, което още може да се спаси – документи, ценни вещи, метали – отдели го на сухо и го огледай добре. Всичко останало върви за извозване.
- Облечи подходящи дрехи. Калната вода носи зарази, така че ръкавици, маска и дълги дрехи не са за пренебрегване.
- Намери помощ. Няма как сам да изнесеш всичко – боклукът след наводнение е тежък. Ако няма кой да помогне, по-добре потърси извозване на отпадъци.
- Организирай транспорт. Обикновен контейнер може да не е достатъчен, ако имаш много изхвърляне. В такива случаи се търси фирма за почистване, която да разкара всичко наведнъж. Тези фирми, освен че махат всички боклуци, предлагат и специални видове почистване, като например след животни като котки, кучета и т.н.
Най-честите въпроси и отговори
Колко бързо трябва да се изхвърлят мокрите мебели и вещи?
Колкото по-скоро, толкова по-добре. В рамките на 48 часа влагата вече е направила поразии и мухълът почва да се развива. Бавиш ли се, ще трябва да чистиш и дезинфекцираш допълнително.
Как да разбера кои вещи могат да се спасят?
Ако нещо е било под вода за дълго време, шансът да се оправи е минимален. Метали, пластмаса и твърда дървесина може да оцелеят, но меките материи, картона и MDF плоскостите са загубена кауза.
Какво да правя с електроуредите след наводнение?
Ако са били в контакт с вода, не ги включвай! Влагата вътре може да направи късо съединение. Най-добре ги занеси в сервиз за проверка или ги предай за рециклиране.
Къде да изхвърлям всичкия боклук?
Най-добре е да потърсиш специализирано извозване на отпадъци, защото контейнерите пред блока не са решение. Органични боклуци, повредени мебели и техника трябва да отидат на правилното място. Свържи се с професионалисти, защото те ще се справят с всякакви гадости, че дори и със замърсявания с фекалии.
Как да избегна мухъл след наводнението?
След като изчистиш всичко, остави проветряване и ползвай препарати против плесен. Влагата остава в стените и пода, така че не чакай – сушенето трябва да започне веднага.
