Как да не си вкараш автогол с некадърни хамали?
Искате ли хамалски услуги с внимание към детайла? Ако да, значи знаете колко е важно да не оставите багажа си в ръцете на някакви случайни аматьори! Пренасяне, извозване, товарене – всичко това си иска опит и здрава ръка, иначе после ще събирате парчетата на любимите си мебели и ще се чудите къде са изчезнали някои от кашоните!
Качествени хамалски услуги без главоболия – възможно ли е?
Като става дума за хамалски услуги, винаги има две възможности – или всичко ще мине гладко, или ще се окаже, че сте си взели повече ядове, отколкото сте си представяли. За да не стане втората ситуация, трябва да сте наясно с няколко неща:
- Не се доверявайте на „наши хора“ без опит. Един познат на познат, който „разбира от преместване“, може да ви излезе солено, ако не знае как да опакова и носи без да троши. Мебелите не се местят с псувни, а с правилна техника.
- Проверете дали хамалите знаят как се разглобяват мебели. Има разлика между това да натъпчеш всичко в камиона и да го направиш така, че после да можеш да го сглобиш обратно без да липсват части.
- Не оставяйте вещите си без надзор. Никога не знаете колко „внимателни“ са хамалите, ако няма кой да ги гледа. Един кашон в повече или в по-малко може да се окаже решаващ за нервите ви накрая.
- Извозването на боклуци не е като местене на мебели. Ако става дума за стари, ненужни неща, не всеки хамалин ще иска да се занимава. В такива случаи може да е нужна специализирана фирма за разчистване на дворове и жилища, която да знае какво да прави с тоновете отпадъци.
Защо трябва да мислите за извозване на ненужни неща преди преместването?
Представете си, че опаковате всичко, местите го и накрая осъзнавате, че половината ви багаж са стари мебели, непотребни вещи и боклуци, които няма да ползвате никога. Какъв е смисълът да плащате за пренасяне на боклуци? Най-доброто решение е да се отървете от тях предварително.
- Направете си списък с важните неща. Всичко друго е товар, който ще ви коства пари и време.
- Проверете дали можете да дарите нещо. Има мебели, които все още стават за употреба, но просто не ви трябват.
- Не трупайте кашони с ненужни хартии и дрехи. По-добре хвърлете или рециклирайте, вместо да местите отпадъци от едно място на друго.
- При стари и тежки вещи като гардероби и секции – потърсете решение. Тук идва нуждата от извозване на стари мебели, което да ви спести главоболия. Свържете се с професионална фирма, защото те се справят и с мебелите на труднодостъпните места като мазетата и таваните.
Най-често задаваните въпроси
Как да разбера дали хамалите няма да съсипят мебелите ми?
Трябва да гледате как работят още от началото. Ако хвърлят нещата като картофи, значи е ясно как ще завърши денят. Също така питайте дали имат опит с разглобяване и сглобяване.
Мога ли сам да си опаковам вещите или трябва да платя на хамалите за това?
Можете, но само ако знаете как. Ако не опаковате здраво и стабилно, после няма кой да ви върне натрошените чинии или счупените крака на масата.
Какво да направя с боклуците и ненужните мебели?
Ако имате много стари неща, които не искате да мъкнете с вас, най-добрият вариант е изхвърляне на покъщнина чрез специализирана услуга. Това ще ви спести време и нерви.
Има ли значение какъв транспорт ще използват хамалите?
Разбира се! Ако ви натъпчат вещите в малък бус, ще има повече курсове, което значи повече пари. По-големите камиони са по-удобни за цели апартаменти.
Как да избегна допълнителни разходи?
Всичко трябва да се уточнява предварително. Някои хамали „забравят“ да ви кажат за допълнителните такси за качване на тежки вещи по етажите или за извънредни курсове. Проверете всичко предварително, за да не се окажете с двойна сметка.
