Косми, миризми и хаос – защо си струва да се внимава?
Който гледа котки, знае за какво иде реч – косми навсякъде, фекалии, миризми, които се просмукват във въздуха, и мазни лапи по мебелите. Въпросът е защо почистването след котки е толкова важно? Освен че мърлявината може да съсипе обстановката, ако не се действа навреме, рискуваш да стане още по-зле – с бактерии, алергени и гадна смрад. Затова можеш да се обърнеш към професионална фирма за почистване. Тези фирми се справят всякакви бъркотии, било то с почистване след пожар, след наводнение или след животни.
Почистването след котки е важно, ако не искаш жилището да заприлича на зоопарк
Котките са сладки, но и сериозен източник на мръсотия. Пусни ги на воля, и за нула време ще забележиш купища косми по дивана, мазни отпечатъци върху всяка повърхност и дори специфичния „котешки аромат“, който няма как да бъде сбъркан.
- Космите са навсякъде. Дори да мислиш, че чистиш редовно, котешките косми винаги намират начин да се залепят по дрехите, килимите и дори в храната. За хора с алергии това е абсолютен кошмар.
- Леглото им става развъдник на бактерии. Котките не са от най-чистоплътните същества, колкото и да се мият. Леглото, в което спят, събира бактерии, прах и всичко, което лапите им са довлекли от пода. Ако не се чисти, може да започне да мирише като развалено сирене.
- Тоалетната им е ядрена бомба. Котешката тоалетна е един от най-големите проблеми – мирише ужасно, ако не се поддържа редовно. А ако котката реши, че не ѝ е достатъчно чисто, ще почне да си върши работата на неподходящи места – и тогава става страшно.
Как да държиш котешката мръсотия под контрол?
Никой не иска да живее в бърлога, затова има начини да се справиш с хаоса.
- Редовно почистване на котешката тоалетна. Това не е само заради миризмата, а и за да не си търси ново място за работа. Ако пропуснеш, можеш да се събудиш с изненада в някой ъгъл.
- Сериозно почистване на текстила. Дивани, килими, възглавници – всичко, което задържа котешки косми, трябва да се почиства с прахосмукачка или специални ролки. Ако го оставиш, ще се събира слой след слой, докато започне да прилича на козината на самата котка.
- Редовна дезинфекция. Котките минават навсякъде – под, маса, кухненски плот. Ако не дезинфекцираш, хващаш всичко, което лапите им са влачили от котешката тоалетна. А това не е никак приятно, особено ако готвиш на същите повърхности. Ако ситуацията вече е излязла от контрол, услугите за извозване на боклуци и дезинфекция на апартамент може да ти спестят доста главоболия.
- Пране на котешките легла и одеяла. Ако котката има свое място за спане, това не значи, че то не се нуждае от чистене. Переш ли го поне веднъж месечно, ще избегнеш неприятните миризми и потенциалните зарази.
- Контрол над драскането и маркирането. Ако котката няма къде да си точи ноктите, ще го прави на мебелите. Ако не ѝ харесва тоалетната, ще започне да маркира. В тези случаи може да ти потрябва не просто почистване, а направо почистване на силно замърсено жилище.
Най-често задаваните въпроси
Как да премахна миризмата на котешка урина?
Ако веднъж котката си хареса място за тоалетна, ще продължи да ходи там. Най-добре е да се ползват ензимни препарати, които разграждат миризмата, защото обикновената вода няма да помогне.
Колко често трябва да се чисти котешката тоалетна?
Минимум веднъж дневно. Ако имаш повече от една котка – дори по-често. Ако започне да мирише прекалено силно, значи си закъснял.
Как да предотвратя разнасянето на котешки косми?
Редовно решене с подходяща четка и прахосмукачка всеки ден. Ако котката е дългокосместа, трябва още повече грижа, иначе космите ще са навсякъде.
Как да почистя след котешко маркиране?
Маркото е гадно, но ако се действа бързо с добър почистващ препарат, може да се спаси положението. Ако петното изсъхне, миризмата ще остане дълго време.
Какво да правя, ако котката не ползва тоалетната си?
Първо провери дали не е мръсна, дали не е на неподходящо място или дали пясъкът не е нов и непознат. Ако всичко е наред, може да е медицински проблем – тогава ветеринарят ще ти даде най-добрия съвет.
