Продължете към съдържанието

Как да се отървеш от хаоса без да си изгубиш уикенда?

Когато апартаментът заприлича на склад за стари мебели, хартии и ненужни вещи, трябва да действаш бързо. Няма време за лигавене – мяташ ръкавиците и влизаш в битка. Бързи решения за клошарски боклуци у дома има, но трябва и малко акъл, за да не се затрупаш с работа, която никога не свършва. Ето няколко трика, които ще направят нещата по-лесни.

Най-добрите бързи решения за клошарски боклуци у дома – как да спестиш време и нерви?

  • Разчисти най-големите боклуци първо. Не почвай с дреболии, защото ще затънеш в безкрайно ровене. Гледаш на едро – столове без крака, шкафове със счупени врати, скъсани дюшеци. Ако нещо не става за употреба и няма сантиментална стойност, директно заминава. Ако не ти се занимава сам, виж тази фирма за извозване на отпадъци в град Бургас.
  • Използвай здрави чували за отпадъци. Не се прави на тарикат с тънки торбички от магазина. Вземи нещо, което няма да се скъса още на първото вдигане. Големи черни чували, здраво завързани – това е решението.
  • Организирай боклука по категории. Ако имаш повече време, раздели нещата – хартия, пластмаса, стъкло, метал. Това ще ти спести нерви, ако ще ги караш към рециклиране. Ако не – всичко в чувалите и марш навън.
  • Не се привързвай към ненужни вещи. „Това може да ми потрябва някой ден“ е най-голямата лъжа, която сам си казваш. Ако не си го ползвал последните две години, значи няма и да го ползваш. Действай!
  • Не се опитвай да разчистваш сам. Това е работа за двама или повече. Викни приятел, роднина или някой, който няма да мрънка. Колкото повече ръце, толкова по-бързо ще приключиш.

Как да се справиш с най-ужасните боклуци без драми?

  • Миризливи отпадъци? Ако става въпрос за изгнили храни, мухлясали кърпи или нещо, което вони, мяташ всичко в отделни плътни чували и ги изнасяш моментално. Пръскаш с оцет или сода за хляб, ако миризмата се е впила.
  • Купища стари дрехи? Събираш в торби и гледаш кои са годни за даряване. Останалото – нарязваш на парцали или директно в боклука. Няма нужда да складираш дрехи от 90-те, които никога няма да облечеш.
  • Счупени мебели? Най-добре е да ги разглобиш на части, за да можеш да ги изхвърлиш по-лесно. Ако някой иска да ги вземе за дърва – още по-добре, спестяваш си разкарването.
  • Боклуци, които не знаеш къде да хвърлиш? Големите сметища приемат всичко – електроуреди, стари дивани, гуми. Разпитай къде е най-близкото и не се мъчи да буташ боклука в контейнера пред блока.
  • Тежка работа? Тогава действай с помощ! Ако нямаш сили и нерви за тази мисия, има хора, които вършат тази работа професионално. Например извозване на отпадъци и почистване на силно замърсен апартамент са услуги, които ще ти спестят време и усилия. Можеш да видиш тази фирма за почистване в град Ловеч.

Най-често задаваните въпроси

Какво да правя с хартии и документи, които не ми трябват?
Ако имат лични данни – накъсай ги на ситно или ги изгори. Останалото можеш да предадеш за рециклиране или просто да го хвърлиш.

Как да премахна миризмата на застояло?
Прозорците на широко, оцет в купички по ъглите и няколко свещи ще свършат работа. Ако не, значи има скрит проблем – мухъл, влага или нещо разлято.

Колко време ще ми отнеме разчистването?
Зависи от хаоса, но един уикенд стига за повечето апартаменти. Ако е по-сериозно, може и няколко дни.

Как да се отърва от електроуреди, които не работят?
Има пунктове за стари електроуреди, които ги приемат безплатно. Някои дори плащат за тях, ако са с ценни метали вътре.

Кога да потърся професионална помощ?
Ако боклуците са прекалено много, ако има вредители или ако просто не искаш да си губиш времето, по-добре потърси помощ. Това ще ти спести нерви и физически усилия.

Бързи решения за клошарски боклуци у дома